Kontakt:

99-300 Kutno ul. Podrzeczna 2

tel. +48 24-254-22-84

fax. +48 24-254-22-84

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

 

 

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Kasy on-line coraz bliżej, ale co dokładnie się wydarzy?

W ostatni wtorek, 22 listopada zakończyły się w Ministerstwie Rozwoju konferencje uzgodnieniowe dotyczące kształtu nowego Rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać nowe kasy rejestrujące.  Oznacza to, że wszystkie zgłoszone w konsultacjach publicznych oraz międzyresortowych uwagi i propozycje zostały już rozpatrzone i uwzględnione w ostatecznej wersji projektu rozporządzenia, bądź oddalone.

 

Główny kierunek i założenia rozporządzenia wyznaczały Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rozwoju, jednak szczególny wkład w jego ostateczny kształt wnieśli głównie producenci urządzeń fiskalnych.

W konferencjach uzgodnieniowych brali udział m.in. wszyscy producenci zrzeszeni w Sekcji Dostawców Fiskalnych Urządzeń Rejestrujących KIGEiT, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rozwoju, OPBF, FROB, POHiD i wiele innych podmiotów, które w większym bądź mniejszym stopniu współpracowały przy tworzeniu nowego rozporządzenia.

 

Co i jak?

Nie oznacza to, że projekt dokumentu jest już gotowy. Niektóre jego zapisy mocno zależą od tworzonych równolegle założeń repozytorium i jego możliwości oraz potrzeb Ministerstwa Finansów i służb kontrolnych, a także samej komunikacji kas z repozytorium. Te fragmenty będą jeszcze w projekcie tworzone i mogą ulegać modyfikacjom. Całość podlegać będzie w kolejnym kroku weryfikacji przez służby legislacyjne i odpowiednie departamenty Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju. Jedno jest pewne, w najbliższych dniach będziemy mogli opublikować szczegółową informację o ważniejszych założeniach całego systemu, o sposobie działania kas onlineowych, ich przyszłych możliwościach oraz konstrukcji. Będzie to informacja pewna, bo oparta na rzeczywistym dokumencie, a nie na przewidywaniach ekspertów, które wielokrotnie okazały się nieprecyzyjne lub całkowicie nietrafione.

Kiedy?

Wciąż nie jest znana dokładna data rozpoczęcia wymiany kas i zapewne nie poznamy jej jeszcze w tym roku. Ważne, że to rozporządzenie nie określa szczegółowego harmonogramu wymiany starych kas na nowe kasy on-line, więc również w projekcie takich informacji nie będzie.  Rozporządzenie, po jego ostatecznym zatwierdzeniu będzie podlegać jeszcze notyfikacji w Unii Europejskiej, dlatego jego wejście w życie planowane jest na pierwszy kwartał 2017 roku.

 

Firma DIGITOM pragnie uspokoić Państwa zapał do wyciągania zbyt pochopnych wniosków, jako iż miałby być wprowadzony obowiązek wymiany urządzeń na nowe, repozytoryjne. Wszelkie doniesienia medialne w tej sprawie bardzo mijają się z prawdą oraz stanem faktycznym. Będziemy informowali Państwa na bieżąco.